רכב חשמלי, במספרים.

Home » ניהול נכון של צי רכבים חשמליים: טעינה, החזרים ומדדים

ניהול נכון של צי רכבים חשמליים: טעינה, החזרים ומדדים

עודכן: 2 נובמבר 2026

ניהול נכון של צי רכבים חשמליים נשען על שלושה דברים: מדיניות טעינה שקובעת מי טוען איפה ומי משלם, תכנון מסלולים עם מרווח טווח, ומדידה חודשית של קוט"ש ל-100 ק"מ ועלות לק"מ לכל רכב. החזר על טעינה ביתית מחושב לפי הקוט"ש שנמדדו (או לפי הק"מ כפול הצריכה) כפול מחיר הקוט"ש: בתעריף הביתי של 63.52 אגורות כולל מע"מ, 1,500 ק"מ בחודש הם כ-180 עד 212 ש"ח.

בקצרה: סדר העדיפויות בטעינה הוא חצר החברה או הבית בלילה, ורק אחר כך עמדות ציבוריות: מחיר שדווח בטעינה מהירה (2.75 ש"ח לקוט"ש) גבוה פי 4.3 מהתעריף הביתי. רכב עם סוללה של 60 קוט"ש עובר כ-210 עד 247 ק"מ בחלון של 10% עד 80%. שלושת המדדים החשובים: קוט"ש ל-100 ק"מ מהמונה, עלות לק"מ וניצולת העמדות. בחצר, טעינה בשפל של תעו"ז עולה כ-7.3 עד 9.5 אגורות לק"מ לפני מע"מ.

מדיניות טעינה: מי טוען איפה

מדיניות כתובה חוסכת ויכוחים ועלויות. סדר מומלץ, מהזול ליקר:

  1. חצר החברה בלילה, בתזמון שמתחיל אחרי שעות הפסגה (17:00 עד 22:00, ובקיץ עד 23:00) אם העסק בתעו"ז.
  2. בית העובד, לרכבים צמודים שחונים בבית ויש בה עמדה עם מדידה.
  3. עמדות AC ציבוריות ביעד, כשהרכב חונה שם בכל מקרה כמה שעות.
  4. טעינה מהירה (DC) רק בנסיעות שבהן אין ברירה, ועד כמה שצריך כדי להגיע ליעד או לעמדה הבאה.

ההבדל במחיר גדול: מחירי הטעינה הציבורית אינם מפוקחים, וכל מפעיל מציג אותם באפליקציה שלו. הטבלאות וההשוואה לבנזין נמצאות במדריך כמה עולה להטעין רכב חשמלי. במדיניות כדאי לקבוע גם:

  • אמצעי תשלום בעמדות ציבוריות: אפליקציה או כרטיס של מפעיל, משויך לרכב, כדי שהחשבונית תגיע לחברה ותהיה מזוהה לפי רכב.
  • מי משלם על טעינה בנסיעות פרטיות ובחופשות.
  • תקרת טעינה יומית ברכב. ההמלצות שונות בין יצרנים ובין סוגי סוללות, ולכן קובעים אותה לפי ספר הרכב של כל דגם.
  • כללי חניה בעמדות בחצר: מזיזים את הרכב כשהטעינה הסתיימה, אם יש פחות עמדות מרכבים.

החזר על טעינה ביתית: איך מחשבים

יש שלוש דרכים עיקריות לחשב החזר לעובד שמטעין רכב של החברה בבית:

שיטה החישוב יתרון חיסרון
לפי מדידה קוט"ש שנמדדו בעמדה או במונה משנה × מחיר לקוט"ש מדויק, כולל הפסדי טעינה צריך עמדה עם מונה מובנה או מונה משנה, ודיווח חודשי
לפי ק"מ ק"מ שנסעו על טעינה ביתית × צריכה ל-100 ק"מ ÷ 100 ÷ 0.9 × מחיר לקוט"ש לא דורש ציוד נוסף צריך להפריד בין ק"מ שנטענו בבית לבין טעינות ציבוריות
סכום קבוע סכום חודשי שנקבע מראש פשוט לניהול לא משקף נסועה אמיתית, ועובד שנוסע הרבה מסבסד את החברה או להפך

מקור: ריכוז EVTECH, נכון ל-1.11.2026. 0.9 מייצג 10% הפסדי טעינה בעמדה ביתית, כמו בשאר החישובים באתר.

המחיר לקוט"ש: התעריף האחיד הביתי הוא 53.83 אגורות לפני מע"מ, כלומר 63.52 אגורות כולל מע"מ של 18% (ספר התעריפים של רשות החשמל, בתוקף מ-1.7.2026). עובד שעבר לספק פרטי עם מסלול לילה משלם פחות על הקוט"ש שנטען בחלון ההנחה, ולכן החברה צריכה להחליט אם להחזיר לפי התעריף האחיד או לפי המחיר בחשבון של העובד. מה המסלולים האלה נותנים, מוסבר במדריך טעינה לפי תעריפי תעו"ז ומסלולי שעות.

נסועה חודשית בטעינה ביתית קוט"ש מהמונה (17 / 20 קוט"ש ל-100 ק"מ) החזר לפי 63.52 אגורות לקוט"ש
1,500 ק"מ 283 / 333 180 / 212 ש"ח
2,500 ק"מ 472 / 556 300 / 353 ש"ח
3,600 ק"מ 680 / 800 432 / 508 ש"ח

חישוב EVTECH, נכון ל-1.11.2026, לפי תעריף אחיד ביתי של 53.83 אגורות לקוט"ש לפני מע"מ (ספר לוחות התעריפים, לוח 5.3-1, יולי 2026), מע"מ 18% ו-10% הפסדי טעינה. רק הרכיב המשתנה: התשלומים הקבועים בחשבון לא משתנים, אלא אם הגדילו את החיבור בגלל העמדה.

איך מתייחסים להחזר כזה במס הכנסה, לא מצאנו בהנחיה רשמית של רשות המסים. כדאי לקבוע את השיטה יחד עם רואה החשבון של החברה.

עובד שמשתמש לעבודה ברכב פרטי משלו, קנוי או בליסינג פרטי, הוא מקרה אחר: בדרך כלל מחזירים לו על נסיעות העבודה בלבד ולא על כל הטעינה בבית. מי שבוחר רכב כזה יכול להיעזר במדריך רכבי ליסינג מומלצים.

תכנון מסלולים וטווח: קיץ וחורף

לתכנון יומי עובדים בחלון של 10% עד 80% מהסוללה: מתחת ל-10% אין מרווח לעיכובים, ומעל 80% טעינה מהירה מואטת. החשבון: אנרגיה בחלון ÷ צריכה ל-100 ק"מ.

סוללה שימושית אנרגיה בחלון 10% עד 80% טווח ב-17 קוט"ש ל-100 ק"מ טווח ב-20 קוט"ש ל-100 ק"מ
60 קוט"ש 42 קוט"ש 247 ק"מ 210 ק"מ
80 קוט"ש 56 קוט"ש 329 ק"מ 280 ק"מ

חישוב EVTECH, נכון ל-1.11.2026. הצריכה כאן היא מה שהסוללה מוציאה, בלי הפסדי טעינה.

הצריכה בפועל משתנה לפי מהירות, טמפרטורה ומזגן, כפי שהיבואנים מציינים בהערות למפרט. בקיץ המזגן עובד שעות, ובחורף החימום. לכן:

  • מתכננים לפי הצריכה הגבוהה, 20 קוט"ש ל-100 ק"מ, או לפי החודש הגרוע ביותר בנתונים של הצי עצמו, ולא לפי נתון המעבדה.
  • מקררים או מחממים את הרכב כשהוא עוד מחובר, אם הרכב מאפשר תזמון כזה, כדי שהאנרגיה תגיע מהעמדה ולא מהסוללה.
  • מסלול ארוך מהחלון מקבל עצירת טעינה מתוכננת מראש. בעמדה מהירה של 100 עד 150 קו"ט, טעינה של סוללת 60 קוט"ש מ-10% ל-80% לוקחת בדרך כלל כ-23 עד 39 דקות, לפי הרכב. הפירוט לפי עמדה ודגם נמצא במדריך כמה זמן לוקח להטעין רכב חשמלי, ועל הפער בין טווח רשמי לטווח אמיתי במדריך איזה טווח באמת צריך.

הדרכת נהגים

הדרכה של שעה בקבלת הרכב חוסכת את רוב התקלות של החודש הראשון. מה כדאי לכסות:

  • לחבר את הרכב בכל חזרה לחניה עם עמדה, גם אם נשארה סוללה.
  • לא לשנות את תזמון הטעינה ברכב אם החברה מתזמנת דרך מערכת העמדות, כדי ששתי הגדרות לא יתנגשו.
  • איך משלמים בעמדה ציבורית, ואיך מוצאים עמדה פנויה באפליקציה.
  • נהיגה חסכונית: שימוש בבלימה רגנרטיבית ושמירה על מהירות קבועה בכביש מהיר.
  • לא להשתמש בכבל פגום, ולדווח מיד על תקלה בעמדה או בכבל.
  • מה לעשות אם הסוללה נמוכה מהצפוי: לאן לנסוע ולמי להתקשר.

זמינות ותחזוקה

  • מרווח בעמדות: אם עמדה אחת מושבתת, שאר העמדות צריכות להספיק לטעון את כל הרכבים בלילה. החישוב: סך הקוט"ש הלילי ÷ (מספר העמדות פחות אחת) ÷ הספק העמדה.
  • תחזוקת העמדות: בדיקות תקופתיות של המפסק והעמדה, ובדיקה חוזרת אחרי שינוי בהתקנה. הפירוט נמצא במדריך התחזוקה והשימוש בעמדת טעינה.
  • תחזוקת הרכבים: לפי תוכנית הטיפולים של היצרן, עם תשומת לב לצמיגים (רכב חשמלי כבד יותר) ולעדכוני תוכנה.
  • ביטוח: כדאי לוודא בכתב שפוליסת העסק מכסה את העמדות בחצר, ושהעובד יודע אם פוליסת הבית שלו מכסה עמדה שהחברה התקינה אצלו. לא בדקנו תנאים של חברות ביטוח.

מדדים למעקב (KPI)

מדד איך מחשבים דוגמה
קוט"ש ל-100 ק"מ (מהמונה) כל הקוט"ש שנטענו, מכל המקורות ÷ ק"מ × 100 18.9 עד 22.2, ברכב שהסוללה שלו צורכת 17 עד 20 (כולל 10% הפסדים)
עלות לק"מ עלות האנרגיה בחודש ÷ ק"מ חצר בשפל של תעו"ז: 7.3 עד 9.5 אגורות לפני מע"מ; בית בתעריף אחיד: 12 עד 14 אגורות כולל מע"מ
חלק הטעינה המהירה קוט"ש בעמדות DC ÷ כל הקוט"ש חלק שעולה מחודש לחודש מעלה את העלות לק"מ במהירות
טעינה בשעות פסגה קוט"ש בפסגה ÷ קוט"ש בחצר בעסק בתעו"ז, היעד קרוב לאפס
ניצולת עמדה קוט"ש שהעמדה מסרה ÷ (הספק × שעות זמינות) 26.7 קוט"ש בלילה בעמדה של 7.4 קו"ט: 15% מהיממה, 40% מחלון של 9 שעות
ימי השבתה ימים שרכב לא היה זמין בגלל טעינה או תקלה כל יום כזה נרשם עם הסיבה

חישוב EVTECH, נכון ל-1.11.2026. עלות בחצר: 3,600 ק"מ בחודש, 680 עד 800 קוט"ש, תעו"ז שפל במתח נמוך 38.80 עד 42.73 אגורות (ספר לוחות התעריפים, לוח 5.2-1, יולי 2026). בית: 63.52 אגורות לקוט"ש כולל מע"מ.

ניצולת נמוכה לאורך זמן אומרת שיש יותר עמדות ממה שצריך, או שהרכבים לא מתחברים. ניצולת שמתקרבת ל-100% בחלון הלילה אומרת שאין מרווח לתקלה. איך בונים את תוכנית המעבר ואת תשתית החצר מלכתחילה, מוסבר במדריך ניהול צי רכבים חשמליים.

צ'קליסט חודשי

  1. להוריד את נתוני הטעינה ממערכת העמדות, מהמונים בבתי העובדים ומחשבוניות המפעילים הציבוריים.
  2. לחשב לכל רכב קוט"ש ל-100 ק"מ ועלות לק"מ, ולסמן רכבים שחורגים ביותר מ-15% מהממוצע של אותו דגם.
  3. לבדוק את חלק הטעינה המהירה ואת הטעינה בשעות פסגה, ולברר כל חריגה עם הנהג.
  4. לשלם את ההחזרים על טעינה ביתית לפי השיטה שנקבעה.
  5. לעבור על תקלות בעמדות ועל ימי השבתה, ולוודא שכל תקלה נסגרה.
  6. לבדוק שתזמון הטעינה בחצר מתאים לעונה (הפסגה בקיץ נמשכת עד 23:00).
  7. לעדכן את תעריפי החשמל ומחירי העמדות הציבוריות בגיליון, אם השתנו.
  8. לרשום את הקריאה של מד המרחק, ולבדוק מועדי טיפולים וצמיגים.

שאלות נפוצות

איך מחשבים עלות טעינה לרכב חשמלי בצי?

עלות = קוט"ש מהמונה × מחיר לקוט"ש במקום ובשעה שבה נטענו. אם יש רק ק"מ: ק"מ × צריכה ל-100 ק"מ ÷ 100 ÷ 0.9 × מחיר. לדוגמה, 1,500 ק"מ ב-17 קוט"ש ל-100 ק"מ בתעריף הביתי הם כ-283 קוט"ש וכ-180 ש"ח כולל מע"מ.

האם כדאי להשאיר את הרכב בטעינה כל הלילה?

כן, זו השגרה שמתאימה לצי. הרכב מפסיק לטעון כשהוא מגיע לתקרה שהוגדרה בו, ותזמון שמתחיל אחרי שעות הפסגה מוריד את המחיר בעסק שמשלם לפי תעו"ז. את תקרת הטעינה היומית קובעים לפי ההמלצה בספר הרכב.

איך משלמים בעמדת טעינה ציבורית?

בדרך כלל דרך האפליקציה או הכרטיס של מפעיל העמדה. המחיר מוצג באפליקציה ומשתנה לפי מיקום, סוג עמדה ומסלול. בצי כדאי לשייך כל אמצעי תשלום לרכב מסוים, כדי שהחשבונית תהיה מזוהה.

איך שומרים על הזמינות של הצי אחרי המעבר לחשמלי?

מתכננים מסלולים לפי 20 קוט"ש ל-100 ק"מ ובחלון של 10% עד 80%, משאירים מרווח של עמדה אחת לפחות בחצר, ומודדים כל חודש ימי השבתה וחלק טעינה מהירה. רכבים עם נסועה לא צפויה נשארים בסוף תוכנית המעבר.

מקורות